System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Model Partnerstwa Lokalnego
MODEL PARTNERSTWA LOKALNEGO
Model Partnerstwa Lokalnego został opracowany przez specjalistów Departamentu Pracy USA we współpracy z firmą Worldwide Strategies Inc. Historia jego wdrażania sięga lat 70., gdy w Stanach Zjednoczonych zwalniano tysiące pracowników restrukturyzowanych przedsiębiorstw przemysłu ciężkiego i samochodowego. Przyjęto wówczas rozwiązania, które wspierają pracowników, firmy i społeczności lokalne w adaptowaniu się do radykalnych zmian na lokalnym rynku pracy. Modelowe rozwiązanie zaczęto z powodzeniem stosować w innych krajach, m.in. Kanadzie, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Macedonii oraz na Ukrainie.
W latach do 1998 – 2000 realizowany był w Polsce pilotażowy projekt o nazwie Program Rozwoju Zawodowego, którego pierwotnym celem było ułatwienie restrukturyzacji polskich branż górnictwa węglowego i hutnictwa usytuowanych głównie na Górnym Śląsku. Podstawą Programu była metodologia Modelu Partnerstwa Lokalnego, zwanego wówczas Modelem Przystosowania Zawodowego. Inicjatywa sponsorowana była przez Departament Pracy USA (USDOL) i sfinansowana przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Projekt został pilotażowo wprowadzony w województwach: śląskim i małopolskim. Efekty wdrażania projektu wskazywały na potrzebę kontynuacji rozpoczętych działań. To zadanie przyjęła na siebie organizacja pozarządowa - Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego z siedzibą w Katowicach. Instytut zajął się kontynuacją współpracy ze społecznościami lokalnymi, promocją metodologii oraz opracowywaniem podręczników związanych z metodologią Modelu Partnerstwa Lokalnego. Wprowadził także nowatorską wersję wdrażania idei Wsparcia Koleżeńskiego, tworząc grupy samopomocy usytuowane przy parafiach.
W 2002 roku rozpoczęto w Polsce realizację Programu Wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Sponsorem Programu ze strony amerykańskiej był Departament Pracy, a realizatorami byli: Worldwide Strategy Inc. oraz Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego. Program r ealizowany był przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Gospodarki i Pracy, Departamentem Pracy USA, Ambasadą USA, Związkiem Powiatów Polskich, Urzędami Marszałkowskimi, Wojewódzkimi Urzędami Pracy, samorządami powiatowymi i gminnymi, powiatowymi urzędami pracy, lokalnymi przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, agencjami rozwoju oraz organizacjami pozarządowymi. Program był także współfinansowany przez wiele instytucji rządowych, samorządowych i organizacji trzeciego sektora.
Metodologia Modelu Partnerstwa Lokalnego zwraca uwagę na to, że skuteczna adaptacja jednostki, społeczności i firmy do zmian zachodzących w gospodarce wymaga efektywnego wykorzystania trzech grup narzędzi:
- Szybkiego Reagowania – wspierającego osoby zwalniane i bezrobotne w jak najszybszym uzyskaniu ponownego zatrudnienia;
Program zainicjowany przez Starostę Kamieńskiego uruchomiony w związku z restrukturyzacją szpitala powiatowego, dla załogi (pracowników) szpitala. W związku z planowanymi zwolnieniami, gdy nie została określona grupa osób podlegająca zwolnieniom, objęto „ochroną” - programem wszystkich chętnych. Stworzona została Grupa Wsparcia Koleżeńskiego (głównie z personelu szpitala), która miała za zadanie wspomóc kolegów w „niepewnej” sytuacji zawodowej. Również powstała Grupa Szybkiego Reagowania złożona z przedstawicieli załogi, związków zawodowych, dyrektora szpitala, dyrektora urzędu pracy, likwidatora szpitala i reprezentanta firmy dzierżawiącej szpital mająca za zadanie wypracowanie programu ułatwiającego restrukturyzację. W wyniku pracy powstał w szpitalu punkt konsultacyjno-doradczy gdzie chętni mogli skorzystać z pomocy psychologa, doradcy zawodowego i pośrednika pracy. Ponad to wdrożono program szkoleniowy w ramach, którego przeszkolono: „nowy zawód w pigułce”
- masażysta + SEP (eksploatacja sieci i urządzeń elektroenergetycznych do 1 KW + podstawy j. Angielskiego,
- przedstawiciel handlowy usług medycznych + obsługa komputera + podstawy
j. angielskiego,
- organizator rekreacji ruchowej i turystyki z masażem + podstawy j. angielskiego.
Dzięki działaniom Szybkiego Reagowania nie zostały pozbawione osoby zwalniane opieki w trakcie przekształcenia, część została przeszkolona dzięki czemu łatwiej im będzie odnaleźć się na rynku pracy, a dzięki wsparciu zaangażowanej firmy szkoleniowej
i finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej koszty działania były naprawdę niewielkie.
- Lokalnego Ożywienia Gospodarczego - wspomagającego społeczności lokalne we wspólnym opracowywaniu i wdrażaniu projektów gospodarczych tworzących miejsca pracy;
- Wzmacniania Konkurencyjności Przedsiębiorstw – wspierających firmy poprzez zastosowanie metody szybkiego i efektywnego przeszkolenia czy przekwalifikowania pracowników lub poprzez utworzenie klasterów gospodarczych.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Agnieszka Sokół | 02-11-2007 11:41 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 02-11-2007 | |
Ostatnia aktualizacja: | Agnieszka Sokół | 02-11-2007 11:41 |