Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy polega na udzielaniu pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników.

 

Pośrednictwo pracy wykonywane jest nieodpłatne – żaden z naszych klientów nie ponosi kosztów związanych z wykonywaną przez nas usługą.

Następną jego cechą jest dostępność usług – każdy może skorzystać z usług pośrednictwa, nie tylko bezrobotni, ale również osoby zatrudnione mające zamiar podjąć dodatkową pracę lub chcące ją zmienić.

Kolejną cechą jest dobrowolność – wolne od przymusu korzystanie z usług pośrednictwa przez poszukujących pracy, jak i pracodawców.

Równość – to obowiązek udzielania pomocy w znalezieniu zatrudnienia wszystkim poszukującym pracy, bez względu na ich narodowość, przynależność do organizacji politycznych i społecznych, płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, orientację seksualną.

Jawność – oznacza to, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu jest podawane do wiadomości poszukujących pracy.

 

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest na bieżąco informować powiatowe urzędy pracy, właściwe dla siedziby pracodawcy o wolnych  miejscach  zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego.

Informacja ta nie może zawierać wymagań dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania, zwłaszcza polityczne lub religijne, ani ze względu na przynależność związkową.

 

Pracodawca przed zatrudnieniem pracownika obowiązany jest uzyskać od niego oświadczenie o pozostawaniu lub nie pozostawaniu w rejestrze bezrobotnych. Obowiązkiem pracodawcy jest również zawiadomić w formie pisemnej w ciągu 5 dni właściwy urząd pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej.

 

Zadaniem pośrednictwa pracy jest :

-          pozyskiwanie ofert od pracodawców,

-          przyjmowanie (aktualizacja) zgłaszanych ofert pracy,

-          dystrybucja ofert,

-          obsługa tablic informacyjnych z ofertami pracy,

-          dokonywanie doboru oferta- kandydat,

-          wystawianie i rozliczanie kart referencyjnych,

-          kierowanie do doradcy zawodowego,

-          informowanie o możliwościach szkoleń,

-          inicjowanie prac interwencyjnych,

-          organizowanie giełd pracy,

-          opiniowanie kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców nie posiadających zezwolenia  na osiedlenie się ani statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej,

-          promocja usług urzędu.

Modelem organizacyjnym pośrednictwa pracy w naszym urzędzie jest pośrednictwo jednostronne, gdzie pośrednik odpowiada z jednej strony za pozyskiwanie ofert pracy, rozpoznanie lokalnego rynku pracy, nawiązanie i utrzymywanie kontaktów z pracodawcami, promocję usług urzędu; z drugiej zaś strony za dystrybucję posiadanych ofert pracy – kojarzenie kandydata i oferty zatrudnienia, kierowanie do zakładu pracy, kontrolowanie czy doszło do kontaktu bezrobotnego i pracodawcy oraz efektów kontaktu.

Natomiast typem pośrednictwa stosowanym w naszym urzędzie jest pośrednictwo półotwarte – oznacza to, że miejsca pracy są dostępne dla większej liczby potencjalnych kandydatów. Cechą tego typu pośrednictwa jest fakt, że nazwa firmy (zakładu) i jej adres nie są umieszczane na tablicy z ofertami pracy. Uzyskanie pełnych informacji o ofercie wymaga zwrócenia się do pośrednika pracy. Pośrednik przeprowadza wstępny wywiad i podejmuje decyzję, czy jest to kandydat, który może zostać skierowany do pracodawcy na rozmowę. Jednak  ostatecznej oceny kwalifikacji i  predyspozycji danej osoby (bezrobotnej) dokonuje pracodawca.

 

W dziale pośrednictwa pracy można również zasięgnąć informacji na temat aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, takich jak :

·         organizowanie prac interwencyjnych i robót publicznych,

·         staże dla osób bezrobotnych,

·         udzielanie bezrobotnym środków na podjęcie działań gospodarczych,

·         wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych.

 

Szczegółowe informacje udzielane są w  Powiatowym Urzędzie Pracy pok. nr 3, tel. 3820285 wew.23.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Sokół 30-10-2007 10:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-10-2007
Ostatnia aktualizacja: - 30-10-2007 10:54