Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Prace interwencyjne

Jedną z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu jest zatrudnianie przez pracodawców nowych pracowników w ramach prac interwencyjnych.

Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

 

Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, którzy spełniają jeden z poniższych kryteriów:

·        są bezrobotnymi do 25 roku życia,

·        są bezrobotnymi długotrwale,

·        są bezrobotnymi powyżej 50 roku życia,

·        są bezrobotnymi bez kwalifikacji zawodowych,

·        są bezrobotnymi samotnie wychowującymi co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia,

·        są bezrobotnymi niepełnosprawnymi,

część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty 100% zasiłku dla bezrobotnych, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

 

Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, spełniających jeden z poniższych warunków:

·        są bezrobotnymi do 25 roku życia,

·        są bezrobotnymi długotrwale,

·        są bezrobotnymi powyżej 50 roku życia,

·        są bezrobotnymi bez kwalifikacji zawodowych,

·        są bezrobotnymi samotnie wychowującymi co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia,

·        są bezrobotnymi niepełnosprawnymi,

część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.

 

Starosta może dokonywać zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu zatrudnienia na okres do 12 miesięcy skierowanych bezrobotnych, którzy spełniają jeden z poniższych kryteriów:

·        są bezrobotnymi do 25 roku życia,

·        są bezrobotnymi długotrwale,

·        są bezrobotnymi powyżej 50 roku życia,

·        są bezrobotnymi bez kwalifikacji zawodowych,

·        są bezrobotnymi samotnie wychowującymi co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia,

·        są bezrobotnymi niepełnosprawnymi,

w ramach prac interwencyjnych, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.

Jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudniał skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać pracodawcy jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.

 

Starosta może dokonywać z Funduszu Pracy przez okres do 12 miesięcy zwrotu poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego, spełniającego jeden z poniższych warunków:

·        jest bezrobotnym do 25 roku życia,

·        jest bezrobotnym długotrwale,

·        jest bezrobotnym niepełnosprawnym,

kosztów wypłaconego mu wynagrodzenia, nagród oraz opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty 100% zasiłku dla bezrobotnych, obowiązującego w ostatnim dniu każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

 

Starosta może dokonywać z Funduszu Pracy przez okres do 18 miesięcy zwrotu poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego, spełniającego jeden z poniższych warunków:

·        jest bezrobotnym do 25 roku życia,

·        jest bezrobotnym długotrwale,

·        jest bezrobotnym niepełnosprawnym,

kosztów wypłaconego mu wynagrodzenia, nagród oraz opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia, jeżeli zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc.

 

Starosta może skierować bezrobotnych powyżej 50 roku życia do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych przez okres do 24 miesięcy oraz dokonywać refundacji poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne lub może skierować bezrobotnych powyżej 50 roku życia do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych u pracodawcy przez okres do 4 lat i dokonywać refundacji poniesionych przez pracodawcę kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli obejmuje ona koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.

Jeżeli do pracy w ramach prac interwencyjnych są kierowani bezrobotni, którzy:

            1) spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia;

            2) nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

 

Starosta, kierując bezrobotnych powyżej 50 roku życia do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych przez okres do 24 miesięcy lub do 4 lat, może przyznać pracodawcy dofinansowanie na wyposażenie nowego stanowiska pracy w wysokości nie wyższej niż 400 % przeciętnego wynagrodzenia, na warunkach określonych w umowie.

 

 

 

Jeżeli w trakcie trwania prac interwencyjnych nastąpi ustanie stosunku pracy ze skierowanym bezrobotnym, urząd pracy skieruje na zwolnione miejsce pracy innego bezrobotnego posiadającego kwalifikacje wymagane przez pracodawcę, na okres uzupełniający wynikający z zawartej umowy.

 

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy, m.in. w ramach prac interwencyjnych, jest pomocą publiczną, określoną w ustawie o pomocy publicznej i jest udzielana, jeżeli utworzone miejsce pracy będzie utrzymywane przez minimalny okres 3 lat, lub 2 lat – w przypadku małych i średnich przedsiębiorców.

 

WNIOSEK O ORGANIZACJĘ PRAC INTERWENCYJNYCH

Pracodawcy ubiegający się o skierowanie bezrobotnych do pracy w ramach prac interwencyjnych składają wniosek do starosty powiatu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy i zarejestrowanych bezrobotnych.

Wniosek powinien zawierać następujące dane:

§         nazwę i dane adresowe pracodawcy,

§         informację o strukturze zatrudnienia w okresie ostatnich 12 miesięcy,

§         liczbę bezrobotnych proponowanych do zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych oraz okres tego zatrudnienia,

§         stanowiska pracy oraz pożądane kwalifikacje i inne wymogi,

§         miejsce i rodzaj prac wykonywanych przez skierowanych bezrobotnych,

§         informację dotyczącą wysokości proponowanego wynagrodzenia brutto,

§         informację o otrzymanej pomocy publicznej w okresie ostatnich 3 lat od złożenia wniosku.

 

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:

§         Zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu z należnymi opłatami.

§         Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu z opłatami z tytułu zobowiązań podatkowych.

§         Kserokopia REGON-u (+oryginał do wglądu).

§         Kserokopia wpisu do ewidencji lub wyciągu z KRS (+oryginał do wglądu).

 

Wnioski o organizację prac interwencyjnych będą przyjmowane i rozpatrywane po przedłożeniu przez pracodawcę kompletu wymaganych dokumentów.

 

KRYTERIA WYBORU WNIOSKU ORGANIZATORA PRAC INTERWENCYJNYCH

§         Sytuacja ekonomiczna zakładu.

§         Zakład pracy nie jest w stanie likwidacji lub upadłości.

§         Rodzaj prac lub zadań, przy których mają być zatrudnieni skierowani bezrobotni.

§         Wnioskowana ilość osób bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych.

§         Warunki pracy i płacy na organizowanych stanowiskach pracy.

§         Analiza struktury ostatnich zmian w zatrudnieniu pracowników w zakładzie pracy (czy w okresie ostatnich 12 miesięcy liczba zatrudnionych pracowników nie uległa zmniejszeniu o 10%, chyba, że było to wynikiem sezonowości produkcji lub usług)

§         Nie zaleganie zakładu pracy z należnymi opłatami z tytułu zobowiązań podatkowych oraz należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

§         Z prac interwencyjnych zakład pracy może korzystać co roku, pod warunkiem wywiązania się z warunków poprzedniej umowy.

 

 

KRYTERIA KIEROWANIA OSÓB BEZROBOTNYCH DO PRAC INTERWENCYJNYCH

 

  • zatrudnienie bezrobotnego po upływie okresu wykonywania prac interwencyjnych na dalszy okres,
  • posiadane wykształcenie i kwalifikacje,
  • sytuacja socjalna bezrobotnego i jego rodziny,
  • okres pozostawania bezrobotnym,
  • wiek oraz stan zdrowia bezrobotnego,
  • staż pracy,
  • miejsce zamieszkania,
  • rodzaje uprzednio wykonywanej pracy.

 

 

Szczegółowe informacje udzielane są w PUP w pokoju nr 3, tel. (0-91)38 20 285 w.23

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Sokół 30-10-2007 10:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-10-2007
Ostatnia aktualizacja: - 30-10-2007 10:52