System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Poradnictwo zawodowe i kluby pracy
Podstawowe działania doradcy zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim
Poradnictwo zawodowe jest to proces, w którym doradca pomaga klientowi, w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie samego, w odniesieniu do środowiska pracy, aby umożliwić mu realistyczny wybór lub zmianę zatrudnienia lub też osiągnięcie właściwego dostosowania zawodowego. Doradca pomaga bezrobotnemu, poszukującemu pracy i innym zwracającym się o pomoc, w wyborze własnej decyzji, motywuje, informuje, ułatwia wybór najodpowiedniejszego działania.
Czasy dzisiejsze zmuszają nas do wielokrotnego rozwiązywania tych samych problemów np.: zmiany miejsca pracy, zmiany zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia swojego wykształcenia. Praca doradcy zawodowego nastawiona jest na pomoc ludziom mającym problemy z ową identyfikacją swoich preferencji zawodowych, przekazywaniem umiejętności prezentowania własnych możliwości i poruszaniu się na rynku pracy.
Formy poradnictwa zawodowego organizowane w PUP w Kamieniu Pomorskim:
1. Poradnictwo zawodowe indywidualne.
Jest to indywidualna rozmowa doradcy z klientem, której celem jest pomoc w rozwiązaniu problemów zawodowych klienta np.:
- wybór odpowiedniego zawodu przez określenie własnych predyspozycji i możliwości zawodowych,
- wybór odpowiedniej szkoły,
- pomoc w planowaniu własnej ścieżki kariery zawodowej,
- zmiana lub podniesienie odpowiednich kwalifikacji – poprzez wybór odpowiedniego kursu,
- określenie własnych możliwości i predyspozycji zawodowych - poprzez wykorzystanie autotestów zawodowych lub innych badań diagnostycznych,
- pomoc w podjęciu pracy,
- działalność gospodarcza, jako zagadnienia z samozatrudnienia.
- informacja z zakresu rynku pracy.
2. Poradnictwo zawodowe grupowe.
Zajęcia odbywają się w grupach 10-15 osobowych i dotyczą następujących zagadnień:
- pozyskanie informacji o zawodach i rynku pracy,
- kurs autoprezentacji,
- warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, adresowane również do absolwentów w ramach, wcześniejszego programu „Absolwent”, obecnie „1 Praca”,
- zajęcia modułowe dot. wybranych zagadnień z poradnictwa grupowego np.: jak pisać życiorys, list motywacyjny, jak radzić sobie ze stresem, jak stosować w życiu zawodowym zasady asertywności i jak nie zatracić poczucia własnej wartości,
- zajęcia z orientacji zawodowej adresowane do uczniów różnych szkół.
- Klub Pracy dla osób długotrwale bezrobotnych.
W dziale poradnictwa zawodowego można dowiedzieć się, jakie zawody istnieją na rynku pracy oraz gdzie można się ich wyuczyć, jakie są pozytywne i negatywne strony danego zawodu i jakie są zalecenia lekarskie. Doradca zawodowy proponuje rozwiązanie dostosowane do możliwości i predyspozycji zawodowych konkretnej osoby; stara się dopasować życzenia kandydata i ukierunkować tak, aby właściwe osoby trafiły na swoje miejsca pracy i umiały odnaleźć się na rynku. Jednak doradca zawodowy nie powie nikomu, kim ma zostać, decyzja dotycząca wyboru zawodu i zatrudnienia zawsze należy ostatecznie do klienta - zainteresowanej osoby.
Poradnictwo zawodowe to również pomoc pracodawcom w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
Klub Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim.
Kluby Pracy, w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych to „zajęcia dla bezrobotnych w celu nabycia umiejętności poszukiwania i uzyskania zatrudnienia” (art. 2 ust. 1 pkt.6 z dnia 14.12.1994 r. ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, tekst jednolity Dz.U. nr 58, poz. 514 z 2003 r.). To miejsce, w którym osoby poszukujące pracy, pod kierunkiem i nadzorem lidera klubu powinny nabyć umiejętności pomocne w aktywnym i samodzielnym znalezieniu pracy.
Kluby Pracy to cykl spotkań, w czasie których można nauczyć się:
1. Praktycznych sposobów poszukiwania pracy z zastosowaniem różnorodnych technik poszukiwania pracy takich jak:
- napisanie życiorysu i listu motywacyjnego,
- rozmowa wstępna – autoprezentacja,
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- wykorzystywanie telefonu podczas poszukiwania pracy,
- budowanie i wykorzystywanie siatki kontaktów.
2. Określić i zanalizować lokalny rynek pracy.
3. Określić i porównać swoje mocne strony z możliwościami oferowanymi przez rynek pracy, pozwalające na:
- samozatrudnienie lub
- znalezienie pracy najemnej,
- stanie się osobą bardziej przedsiębiorczą,
- podjęcie decyzji o dalszym kształceniu lub przekwalifikowaniu.
4. Udoskonalenie swoich umiejętności podejmowania decyzji i ich realizację.
5. Wzmocnienie wiary we własne umiejętności i możliwości, kierowanie własnym życiem.
6. W Klubie Pracy można spędzić czas wśród sympatycznych ludzi – podzielić się swoimi problemami, wymienić z nimi doświadczenia.
Podstawowym zadaniem zajęć w klubie jest zmotywowanie i pobudzenie do działań, których efektem powinno być znalezienie jak najlepszej pracy w jak najkrótszym czasie oraz wyposażenie uczestników w niezbędne w tym zakresie wiadomości i umiejętności.
Zajęcia w Klubie organizowane są w małych grupach, co sprzyja powstaniu wśród uczestników więzi pomocnych w pokonywaniu negatywnych skutków pozostawania bez pracy: poczucia wyizolowania, bezradności, utraty wiary we własne możliwości.
Korzystającym z zajęć w Klubie Pracy udostępnia się:
- możliwość korzystania z wyposażenia Klubu Pracy oraz materiałów pomocniczo – szkoleniowych
- możliwość zbadania ofert miejscowego rynku pracy
- możliwość pozyskiwania szybkiej i bezpośredniej informacji o usługach urzędu i programach rynku pracy
- bezpośrednią pomoc i możliwość pozyskania wiedzy przydatnej na rynku pracy.
W Klubie Pracy realizowane są również, warsztaty stanowiące krótszą formę zajęć, realizowane tematycznie lub w wybranych sesjach zagadnieniowych. Działalność Klubu w ramach Aktywnego Poszukiwania Pracy jest również ukierunkowana na aktywizację bezrobotnej młodzieży i pomocy w uzyskaniu pierwszej pracy. Program „Samodzielność w poszukiwaniu pierwszej pracy”, przeznaczony jest dla absolwentów szkół różnego typu i poziomu. Jego celem jest zapobieganie bezrobociu wśród młodzieży.
Sukces w poszukiwaniu pierwszej w życiu pracy nie zawsze jest proporcjonalny do uzyskanego wykształcenia. Oprócz posiadanej wiedzy i umiejętności, decydują o nim indywidualne cechy absolwenta, jego kreatywność, zaradność i sprawność poruszania się po rynku pracy. Program kładzie nacisk na budowanie u młodego człowieka pozytywnego nastawienia do pracy. Ma przekazać podstawową wiedzę w zakresie technik efektywnej autoprezentacji, wywierania pozytywnego wrażenia, efektywnego komunikowania się. Ma również na celu zapoznanie młodych ludzi z usługami świadczonymi przez urzędy pracy.
Informacja Zawodowa w formie spotkań grupowych
Są to spotkania obejmujące zakres wiedzy niezbędnej do podejmowania decyzji zawodowych związanych z przygotowaniem do podjęcia pracy i zatrudnienia. Przekazywanie wiadomości o zawodzie lub zawodach popularnych na lokalnym rynku pracy i nowych wchodzących na rynek zawodach przyszłości. Zawierający istotne dane charakteryzujące dane zawody lub jego elementy ważne dla osób zainteresowanych lub wybierających zawód, uzupełniających kwalifikacje zawodowe lub zmieniających zawód.
Pełna informacja zawodowa obejmuje:
- opis pracy łącznie z analizą pracy i funkcji pracowniczych oraz warunków pracy,
- wymagania zdrowotne,
- możliwości kształcenia i doskonalenia zawodowego,
- możliwości zatrudnienia.
Uczestnicy zajęć dowiadują się również o obowiązujących przepisach niezbędnych przy zatrudnieniu, różnych formach zatrudnienia oraz o możliwościach korzystania z instrumentów rynku pracy, o aktualnych programach obowiązujących lub wchodzących na rynek, realizowanych przez urząd.
Spotkania informacyjne dla młodzieży
Ponadprogramowe działania prowadzone w formie zajęć z zakresu zawodoznawstwa, organizowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Mają na celu przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, jak duże znaczenie dla ich przyszłego życia ma wybór zawodu oraz dobre przygotowanie zawodowe. Ponadto omawiana jest pokrótce sytuacja na obecnym rynku pracy, metody aktywnego poszukiwania pracy i zasady przygotowywania odpowiednich dokumentów. W drugiej części zajęć uczestnicy mają okazję zapoznać się z wybranym, przykładowym zawodem z nagrania wideo lub filmem instruktażowym, następnie uczniowie samodzielnie korzystają z różnego typu materiałów zawodoznawczych: teczek, ulotek, informatorów, przewodników itp. oraz programów komputerowych znajdujących się w Sali Informacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim.
Sala Informacji Zawodowej
Działalność ogólnodostępna, obsługiwana przez doradcę zawodowego zawierająca zagadnienia związane z zawodoznawstwem, przewodnikami po zawodach, informatorami instytucji kształcących i szkolących, informacją o rynku pracy, informacjami dotyczącymi form zatrudnienia – Kodeks Pracy, informacją o programach rynku pracy, wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw, zakładach pracy chronionej, itp., wzory pism aplikacyjnych, ulotki i broszury informacyjno – instruktażowe, filmy zawodoznawcze, programy komputerowe.
Kamieńska Sala wyposażona jest w stanowisko komputerowe z wejściem do Internetu i przydatnymi programami komputerowymi: informacyjnymi i zawodoznawczymi.
Poradnictwo zawodowe jest to proces, w którym doradca pomaga klientowi, w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie samego, w odniesieniu do środowiska pracy, aby umożliwić mu realistyczny wybór lub zmianę zatrudnienia lub też osiągnięcie właściwego dostosowania zawodowego. Doradca pomaga bezrobotnemu, poszukującemu pracy i innym zwracającym się o pomoc, w wyborze własnej decyzji, motywuje, informuje, ułatwia wybór najodpowiedniejszego działania.
Czasy dzisiejsze zmuszają nas do wielokrotnego rozwiązywania tych samych problemów np.: zmiany miejsca pracy, zmiany zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia swojego wykształcenia. Praca doradcy zawodowego nastawiona jest na pomoc ludziom mającym problemy z ową identyfikacją swoich preferencji zawodowych, przekazywaniem umiejętności prezentowania własnych możliwości i poruszaniu się na rynku pracy.
Formy poradnictwa zawodowego organizowane w PUP w Kamieniu Pomorskim:
1. Poradnictwo zawodowe indywidualne.
Jest to indywidualna rozmowa doradcy z klientem, której celem jest pomoc w rozwiązaniu problemów zawodowych klienta np.:
- wybór odpowiedniego zawodu przez określenie własnych predyspozycji i możliwości zawodowych,
- wybór odpowiedniej szkoły,
- pomoc w planowaniu własnej ścieżki kariery zawodowej,
- zmiana lub podniesienie odpowiednich kwalifikacji – poprzez wybór odpowiedniego kursu,
- określenie własnych możliwości i predyspozycji zawodowych - poprzez wykorzystanie autotestów zawodowych lub innych badań diagnostycznych,
- pomoc w podjęciu pracy,
- działalność gospodarcza, jako zagadnienia z samozatrudnienia.
- informacja z zakresu rynku pracy.
2. Poradnictwo zawodowe grupowe.
Zajęcia odbywają się w grupach 10-15 osobowych i dotyczą następujących zagadnień:
- pozyskanie informacji o zawodach i rynku pracy,
- kurs autoprezentacji,
- warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, adresowane również do absolwentów w ramach, wcześniejszego programu „Absolwent”, obecnie „1 Praca”,
- zajęcia modułowe dot. wybranych zagadnień z poradnictwa grupowego np.: jak pisać życiorys, list motywacyjny, jak radzić sobie ze stresem, jak stosować w życiu zawodowym zasady asertywności i jak nie zatracić poczucia własnej wartości,
- zajęcia z orientacji zawodowej adresowane do uczniów różnych szkół.
- Klub Pracy dla osób długotrwale bezrobotnych.
W dziale poradnictwa zawodowego można dowiedzieć się, jakie zawody istnieją na rynku pracy oraz gdzie można się ich wyuczyć, jakie są pozytywne i negatywne strony danego zawodu i jakie są zalecenia lekarskie. Doradca zawodowy proponuje rozwiązanie dostosowane do możliwości i predyspozycji zawodowych konkretnej osoby; stara się dopasować życzenia kandydata i ukierunkować tak, aby właściwe osoby trafiły na swoje miejsca pracy i umiały odnaleźć się na rynku. Jednak doradca zawodowy nie powie nikomu, kim ma zostać, decyzja dotycząca wyboru zawodu i zatrudnienia zawsze należy ostatecznie do klienta - zainteresowanej osoby.
Poradnictwo zawodowe to również pomoc pracodawcom w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
Klub Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim.
Kluby Pracy, w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych to „zajęcia dla bezrobotnych w celu nabycia umiejętności poszukiwania i uzyskania zatrudnienia” (art. 2 ust. 1 pkt.6 z dnia 14.12.1994 r. ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, tekst jednolity Dz.U. nr 58, poz. 514 z 2003 r.). To miejsce, w którym osoby poszukujące pracy, pod kierunkiem i nadzorem lidera klubu powinny nabyć umiejętności pomocne w aktywnym i samodzielnym znalezieniu pracy.
Kluby Pracy to cykl spotkań, w czasie których można nauczyć się:
1. Praktycznych sposobów poszukiwania pracy z zastosowaniem różnorodnych technik poszukiwania pracy takich jak:
- napisanie życiorysu i listu motywacyjnego,
- rozmowa wstępna – autoprezentacja,
- przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
- wykorzystywanie telefonu podczas poszukiwania pracy,
- budowanie i wykorzystywanie siatki kontaktów.
2. Określić i zanalizować lokalny rynek pracy.
3. Określić i porównać swoje mocne strony z możliwościami oferowanymi przez rynek pracy, pozwalające na:
- samozatrudnienie lub
- znalezienie pracy najemnej,
- stanie się osobą bardziej przedsiębiorczą,
- podjęcie decyzji o dalszym kształceniu lub przekwalifikowaniu.
4. Udoskonalenie swoich umiejętności podejmowania decyzji i ich realizację.
5. Wzmocnienie wiary we własne umiejętności i możliwości, kierowanie własnym życiem.
6. W Klubie Pracy można spędzić czas wśród sympatycznych ludzi – podzielić się swoimi problemami, wymienić z nimi doświadczenia.
Podstawowym zadaniem zajęć w klubie jest zmotywowanie i pobudzenie do działań, których efektem powinno być znalezienie jak najlepszej pracy w jak najkrótszym czasie oraz wyposażenie uczestników w niezbędne w tym zakresie wiadomości i umiejętności.
Zajęcia w Klubie organizowane są w małych grupach, co sprzyja powstaniu wśród uczestników więzi pomocnych w pokonywaniu negatywnych skutków pozostawania bez pracy: poczucia wyizolowania, bezradności, utraty wiary we własne możliwości.
Korzystającym z zajęć w Klubie Pracy udostępnia się:
- możliwość korzystania z wyposażenia Klubu Pracy oraz materiałów pomocniczo – szkoleniowych
- możliwość zbadania ofert miejscowego rynku pracy
- możliwość pozyskiwania szybkiej i bezpośredniej informacji o usługach urzędu i programach rynku pracy
- bezpośrednią pomoc i możliwość pozyskania wiedzy przydatnej na rynku pracy.
W Klubie Pracy realizowane są również, warsztaty stanowiące krótszą formę zajęć, realizowane tematycznie lub w wybranych sesjach zagadnieniowych. Działalność Klubu w ramach Aktywnego Poszukiwania Pracy jest również ukierunkowana na aktywizację bezrobotnej młodzieży i pomocy w uzyskaniu pierwszej pracy. Program „Samodzielność w poszukiwaniu pierwszej pracy”, przeznaczony jest dla absolwentów szkół różnego typu i poziomu. Jego celem jest zapobieganie bezrobociu wśród młodzieży.
Sukces w poszukiwaniu pierwszej w życiu pracy nie zawsze jest proporcjonalny do uzyskanego wykształcenia. Oprócz posiadanej wiedzy i umiejętności, decydują o nim indywidualne cechy absolwenta, jego kreatywność, zaradność i sprawność poruszania się po rynku pracy. Program kładzie nacisk na budowanie u młodego człowieka pozytywnego nastawienia do pracy. Ma przekazać podstawową wiedzę w zakresie technik efektywnej autoprezentacji, wywierania pozytywnego wrażenia, efektywnego komunikowania się. Ma również na celu zapoznanie młodych ludzi z usługami świadczonymi przez urzędy pracy.
Informacja Zawodowa w formie spotkań grupowych
Są to spotkania obejmujące zakres wiedzy niezbędnej do podejmowania decyzji zawodowych związanych z przygotowaniem do podjęcia pracy i zatrudnienia. Przekazywanie wiadomości o zawodzie lub zawodach popularnych na lokalnym rynku pracy i nowych wchodzących na rynek zawodach przyszłości. Zawierający istotne dane charakteryzujące dane zawody lub jego elementy ważne dla osób zainteresowanych lub wybierających zawód, uzupełniających kwalifikacje zawodowe lub zmieniających zawód.
Pełna informacja zawodowa obejmuje:
- opis pracy łącznie z analizą pracy i funkcji pracowniczych oraz warunków pracy,
- wymagania zdrowotne,
- możliwości kształcenia i doskonalenia zawodowego,
- możliwości zatrudnienia.
Uczestnicy zajęć dowiadują się również o obowiązujących przepisach niezbędnych przy zatrudnieniu, różnych formach zatrudnienia oraz o możliwościach korzystania z instrumentów rynku pracy, o aktualnych programach obowiązujących lub wchodzących na rynek, realizowanych przez urząd.
Spotkania informacyjne dla młodzieży
Ponadprogramowe działania prowadzone w formie zajęć z zakresu zawodoznawstwa, organizowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Mają na celu przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, jak duże znaczenie dla ich przyszłego życia ma wybór zawodu oraz dobre przygotowanie zawodowe. Ponadto omawiana jest pokrótce sytuacja na obecnym rynku pracy, metody aktywnego poszukiwania pracy i zasady przygotowywania odpowiednich dokumentów. W drugiej części zajęć uczestnicy mają okazję zapoznać się z wybranym, przykładowym zawodem z nagrania wideo lub filmem instruktażowym, następnie uczniowie samodzielnie korzystają z różnego typu materiałów zawodoznawczych: teczek, ulotek, informatorów, przewodników itp. oraz programów komputerowych znajdujących się w Sali Informacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim.
Sala Informacji Zawodowej
Działalność ogólnodostępna, obsługiwana przez doradcę zawodowego zawierająca zagadnienia związane z zawodoznawstwem, przewodnikami po zawodach, informatorami instytucji kształcących i szkolących, informacją o rynku pracy, informacjami dotyczącymi form zatrudnienia – Kodeks Pracy, informacją o programach rynku pracy, wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw, zakładach pracy chronionej, itp., wzory pism aplikacyjnych, ulotki i broszury informacyjno – instruktażowe, filmy zawodoznawcze, programy komputerowe.
Kamieńska Sala wyposażona jest w stanowisko komputerowe z wejściem do Internetu i przydatnymi programami komputerowymi: informacyjnymi i zawodoznawczymi.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Agnieszka Sokół | 30-10-2007 10:48 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 30-10-2007 | |
Ostatnia aktualizacja: | Milena Schramm | 18-06-2015 10:25 |